Sprostowanie-Rozstrzygnięcie Konkursu na zagospodarowanie Placu Wolności w Kielcach

Nagrodzeni w konkursie architektonicznym na opracowanie koncepcji zagospodarowania Placu Wolności w Kielcach:

I NAGRODA :

eM4 PRACOWNIA ARCHITEKTURY BRATANIEC

ul. ZAMOYSKIEGO 26/9 30-523 KRAKÓW

 

III NAGRODA (równorzędnie):

REGINA KOZAKIEWICZ OPAŁKA PRACOWNIA PROJEKTOWA

ul. OKRZEI 32/8 25-525 KIELCE

 

III NAGRODĘ (równorzędnie):

ALICJA ŚCIGACZEWSKA

CALLE MARQUES de LARIOS 40, 3G

20006 LOGRONO, LA RIOJA, HISZPANIA

 

WYRÓŻNIENIE:

STUDIO ARCHI 5 Sp. z o.o.

ul. PRZYBYSZEWSKIEGO 32, 30-128 KRAKÓW

 

Ponadto Sąd Konkursowy  przyznał  Wyróżnienie Honorowe:

EGARA ARQUITECTURA SLP

ul. PIUS XI NUM 2 PISO 1 PTA 2 08222 TERRASSA (BARCELONA)

(za zgodą uczestnika)

II miejsce nie zostało przyznane.

 

W poniedziałek rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na zagospodarowania placu Wolności w Kielcach. Dopuszczono do niego 48 pracowni, prace złożyło 17, ale trzy odrzucono, bo zabrakło wycen.

Za najciekawszą uznano koncepcję przygotowaną przez krakowską pracownię eM4 ( ta firma zaprojektowała między innym przebudowę Rynku w Starachowicach).

Jedna z prac odrzuconych tak bardzo spodobała się jurorom, że otrzymała honorowe wyróżnienie. Wyróżnienie i 5 tys. zł trafiło do pracowni Archi 5 z Krakowa; zdecydowano też o przyznaniu dwóch równorzędnych trzech nagród – po 15 tys. zł otrzymały Alicja Ścigaczewska z hiszpańskiego miasta La Rioja oraz arch. Regina Kozakiewicz-Opałka z Kielc . Drugiej nagrody nie przyznano.

Plac Wolności w Kielcach – nagrodzone i wyróżnione prace

Plac Wolności w Kielcach – pozostałe prace konkursowe

– Plac będzie piękny i przyjazny ludziom – mówią autorzy projektu Marcin Brataniec i Urszula Forczek-Brataniec. – Projektując go chcieliśmy nawiązać do tożsamości Kielc, bo to jedyne miasto, który znajduje się na takim bogactwie geologicznym. Dlatego w skarpie widzimy amfiteatr wykonany z kamieni wydobywanych w waszych kopalniach. Przed powstaniem pracy byliśmy w Kielcach kilkakrotnie aby zapoznać się ze złożami. To miejsce będzie można wykorzystać na imprezy ale będzie pełniło także role edukacyjną.

W skarpach przy placu znajdzie się też oczko wodne o powierzchni około 100 metrów, kładka, mnóstwo schodków i przejść. – Woda może być w formie kaskady czy fontanny, nie narzucamy rozwiązania, na dalszym etapie prac zostanie ono wybrane. Na pewno woda będzie zasilana strumyczkiem – dodaje Urszula Forczek-Brataniec. – To ma być zacienione miejsce służące odpoczynkowi. Przy wodzie znajdą się drewniane siedziska oraz leżaki.
To nie koniec wody na placu. Drugie oczko powstanie na płycie placu, który ma być wyłożona granitowymi płytami przeplatanymi mnóstwem zieleni w formie wysp. Ta część placu jest przewidziana na uroczystości państwowe.
Pod placem powstanie parking. Wjazd do niego będzie od strony ulicy Mickiewicza a wyjazd w Śniadeckich. Taki układ zapełni płynną komunikacją.

Atrakcje placu podkreśli oświetlenie, stojące lampy, punkty świetlne zamontowane w nawierzchni i specjalna iluminacja.

-Plac był trudny do zaprojektowania przede wszystkim dlatego, że ma spełnić wiele funkcji. Musieliśmy połączyć rekreację z ruchem, który będzie wymuszał podziemny parking czy uroczystości państwowe, które mają się odbywać na placu przy pomniku Józefa Piłsudskiego z terem przeznaczonym na zabawę dla dzieci – tłumaczy Marcin Brataniec. – Aby spełnić oczekiwania mieszkańców staraliśmy się ich poznać i na przykład spędzaliśmy czas w barach i kawiarniach przy placu, obserwując i podsłuchując.

Laureaci otrzymają nagrodę w wysokości 30 tysięcy złotych i zaproszenie do opracowania projektu budowlanego. Plac ma być przebudowany do 2020 roku.

 

źródło

źródło 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *